Realitní blog

Proč byste od makléře měli chtít prodejní plán?

  • 5. 9. 2018

Prodejní plán je soubor prodejních aktivit, které váš realitní makléř bude pro prodej vaší nemovitosti dělat. Je to vlastně postup jak prodat nemovitost úspěšně, rychle a za co nejvíce peněz. Princip je jednoduchý. Více oslovených lidí = úspěšnější prodej. A kvalitní prodejní plán pomůže oslovit více lidí a dá prodeji vaší nemovitosti jasný postup a řád.

3 důvody, proč chtít od makléře prodejní plán písemně

  1. Budete přesně vědět, jaké konkrétní kroky bude váš realitní makléř pro prodej nemovitosti dělat.
  2. Budete mít srovnání, když porovnáváte nabídky a odměnu jednotlivých realitních makléřů.
  3. Můžete snadněji kdykoli kontrolovat jeho činnost. Pokud nebude dělat aktivity stanovené v písemném prodejním plánu, můžete s makléřem ukončit spolupráci pro neplnění závazku.

Proč byste měli vždy porovnávat výši provize makléře s prodejním plánem.

Lidé mají tendenci porovnávat jen výši provize makléřů, ale už zapomínají porovnávat jejich prodejní aktivity. To je zásadní chyba. Myslí si, že všichni realitní makléři pracují stejně. V práci makléřů je však propastný rozdíl. Vždy porovnávejte výši provize s aktivitami, které makléř bude pro prodej dělat. Jinak se může stát, že vás zaujme makléř, který je sice extrémně levný, ale moc kupujících oslovit nedokáže. Takový makléř je v konečném důsledku extrémně drahý. Lidé si umí spočítat, kolik je budou stát služby realitky, ale je pro ně velmi těžké zjistit ztrátu z najmutí makléře, který neumí dělat kvalitní marketing a efektivně hájit vaše zájmy. Dám vám příklad:

Makléř A vám nabídne prodej vašeho domu za 1 % + DPH a makléř B pracuje za 3 % + DPH. Pokud budete srovnávat čistě podle výše provize, padne volba na makléře A.

Makléř A umístí inzerát vašeho domu na jednom, dvou realitních realitních serverech a nakonec se mu podaří dům prodat za 8 mil. Zaplatíte mu odměnu 96.800,- Kč. Získáte tak 7.903.200,- Kč.

Makléř B vám má detailní a propracovaný prodejní plán. Díky němu osloví více lidí a podaří se mu tak sehnat na váš dům kupce za 8,5 mil. Zaplatíte mu provizi 308.550,- Kč a sami obdržíte 8.191.450,- Kč.

Pokud srovnáváte prodejní aktivity a najmete si kvalitního makléře, tak pro vás vychází výhodněji makléř B, který si sice naúčtuje vyšší provizi, ale díky kvalitnímu prodejnímu plánu jste získali o 288.250,- Kč.

Nejlevnější makléři také zpravidla nejsou moc kvalitní. Dobří realitní makléři totiž nemají problém se získáváním zakázek a tak nemají potřebu soutěžit o prodávající klienty nejnižší provizí. Pokud si budete vybírat makléře jen podle nejnižší provize, je pravděpodobné, že se stanete dopisovatelem do četných internetových diskuzí na témata “jací jsou ti realitní makléři mizerové”. Hodně štěstí při výběru realitního makléře.

Zavolejte mi: